Deizm jest koncepcją filozoficzną skupioną wokół wiary w istotę najwyższą. Deiści twierdzą, że Bóg stworzył świat, ale nie ingeruje w jego funkcjonowanie. Występuje on zatem wyłącznie jako Istota Wyższa – Stwórca Wszechświata. W tym krótkim artykule poznasz więcej podstawowych faktów na temat deizmu.
Czym jest deizm i kto to deista?
Termin 'deizm’ pojawił się po raz pierwszy w XVII wieku, aby opisać poglądy tych, którzy wierzyli w Boga, ale nie w Jego objawienie. Termin pochodzi od łacińskiego “deus”, co oznacza 'Bóg’. Deista to osoba uznająca Boga jedynie za stworzyciela wszechświata, ale zaprzeczająca interwencjom Boga w życie ludzi.
Kiedy i jak powstał deizm?
Deizm powstał w Anglii podczas epoki oświecenia. Myśliciele tego kierunku odrzucali ateizm, ale również wyrażali się krytycznie o tradycyjnych chrześcijańskich poglądach, jak i nadprzyrodzonych aspektach wiary katolickiej. Pojęcia jako pierwszy użył angielski pisarz Thomas Hobbes w 1650 roku. Wówczas więcej zaczęło kwestionować autorytarne poglądy religijne, które dominowały w Europie od wieków. Uczeni oświecenia krytycznie podchodzili nauk chrześcijańskich, chcąc oprzeć społeczeństwo na nauce i postępie.
Czy deizm jest grzechem w katolicyzmie?
Deizm nie jest uważany za grzech w katolicyzmie. Nie uważa się go też za herezję. Jednak takie stanowisko teologiczne charakteryzuje się sprzecznością z doktryną katolicką. Deiści odrzucają boską interwencję, życie pozagrobowe i inne nadprzyrodzone aspekty chrześcijaństwa. Natomiast dla katolików kwestie te mają ogromne znaczenie.
Dodaj komentarz