Apostazja to słowo o bardzo negatywnej konotacji w świecie religii. Zazwyczaj odnosi się do kogoś, kto był członkiem danej wiary, porzucając ją i nie wierząc już w jej zasady lub nauki. W wielu religiach może również odnosić się do procesu, w którym ktoś całkowicie opuszcza daną wiarę. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Czytaj dalej!
Co oznacza apostazja?
Apostazja oznacza akt porzucenia swojej religii. Termin ten może również odnosić się do porzucenia swoich zasad politycznych lub filozoficznych, jak wtedy, gdy osoba popełnia apostazję od partii politycznej lub od systemu wierzeń. Termin ten jest również czasami stosowany w kontekście opuszczenia swojego pracodawcy, swoich kolegów lub swoich klientów. W sensie religijnym apostazja stanowi odrzucenie swojej religii.
Jakie są konsekwencje apostazji?
Po apostazji nie można uczestniczyć w wydarzeniach wspólnotowych. danej religii. Ponadto, chociażby zgodnie z wyznaniem katolickim, apostata traci szansę na zbawienie. Oprócz tego traci się sposobność do uczestniczenia w obrzędach liturgicznych, a także przyjmowania świętych sakramentów. Apostazja zrywa bowiem więź z Kościołem.
Gdzie dokonać apostazji?
Decyzja o dokonaniu apostazji musi być podjęta całkowicie samodzielnie, bez żadnych nacisków ze strony rodziny czy przyjaciół. Osoba, która chce dokonać apostazji, powinna to zrobić osobiście w odpowiednich instytucjach kościelnych. Zawsze przeprowadza się właściwy proces, obejmujący między innymi wytłumaczenie takiego kroku przed przedstawicielami Kościoła.
Jak powinien wyglądać wniosek o apostazję?
Do złożenia wniosku o apostazję potrzebne są następujące informacje:
- pełne imię i nazwisko;
- data i miejsce urodzenia;
- nazwisko rodowe;
- data i miejsce chrztu;
- powód apostazji.
Te dane są potrzebne do ustalenia, że wniosek pochodzi od osoby dokonującej apostazji i nie uległ sfałszowaniu. Wniosek o apostazję powinien być podpisany i opatrzony datą.
Dodaj komentarz