Homilia papieża Benedykta XVI na placu Piłsudskiego w Warszawie

Widok na miejsce, gdzie odbyła się homilia papieża Benedykta XVI na placu Piłsudskiego.
Błażej Kaszuba Inne 30 maja, 2006

28 maja 2006 roku papież Benedykt XVI odwiedził miejsce bitwy na Placu Piłsudskiego w Warszawie, aby upamiętnić dramatyczny moment w historii Polski. Wiele lat temu, w tym dniu, Polacy oparli się rosyjskim próbom przejęcia ich kraju i ustanowienia antychrześcijańskiego imperium. Papież odwiedził to miejsce, ponieważ jego znacznie wykracza poza bitwę między dwoma armiami. Bitwa na Placu Piłsudskiego to bitwa między dobrem a złem – to omen, który nie tylko mówi nam, gdzie Polska stoi dziś, ale także jak będzie wyglądać jutro, jeśli pozostanie wierna swoim tradycjom i swojemu powołaniu jako naród.

Dlaczego papież Benedykt XVI odwiedził Warszawę?

W maju 2006 roku papież Benedykt XVI odwiedził Warszawę, aby upamiętnić 200. rocznicę bitwy na Placu Piłsudskiego. W tym dniu w 1831 roku polscy patrioci oparli się rosyjskim próbom przejęcia Polski i ustanowienia antychrześcijańskiego imperium. Wizyta Benedykta XVI w Warszawie nie była zwykłą pielgrzymką. Była to pielgrzymka do miejsca, w którym, co tragiczne, Polska znajdowała się w środku wojny. Polska została najechana przez Związek Radziecki 17 września 1939 roku.

Podczas II wojny światowej Polska była brutalnie okupowana przez Związek Radziecki i nazistowskie Niemcy. Ponad sześć milionów polskich obywateli zostało zabitych, a ponad trzy miliony deportowano na Syberię i do innych części Związku Radzieckiego. Plac Piłsudskiego, gdzie odbyła się bitwa, jest symbolicznym miejscem w historii Polski. Przypomina o mrocznych czasach, kiedy Polska była na skraju utraty suwerenności. To również przypomnienie historycznego momentu, kiedy Polacy, wbrew Związkowi Radzieckiemu i Niemcom, stanęli w obronie swojego kraju i swojej chrześcijańskiej tradycji.

O czym mówił papież Benedykt XVI w swojej homilii na Placu Piłsudskiego w Warszawie?

Papież Benedykt XVI postanowił uczcić rocznicę bitwy na Placu Piłsudskiego w Warszawie, odwiedzając to miejsce i wygłaszając kazanie ze stopni pomnika. Mówił tam o bitwie jako przykładzie sprawiedliwej walki dobra ze złem. Powiedział, że Polska nie była narodem wojowników, lecz bohaterów. 

Jaki jest odbiór słów Benedykta XVI z tego przemówienia?

Wiele osób poruszyły słowa papieża Benedykta XVI na Placu Piłsudskiego. Po zobaczeniu jego przemówienia z pomnika wiele osób uroniło łzy radości. Dla wielu Polaków wizyta papieża w Warszawie była szczególnie przejmująca. Pamiętali, że ich kraj najechano przez Związek Radziecki we wrześniu 1939 roku. Przez następne siedem lat Polska znajdowała się pod brutalną okupacją Związku Radzieckiego i nazistowskich Niemiec. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *