Kim jest ateista?

Kim jest ateista? Na zdjęciu święta księga zakopana w piasku, czyli koncepcja ateizmu.
Błażej Kaszuba Inne 2 września, 2022

Ateiści stają się coraz bardziej widoczni w dzisiejszym społeczeństwie. Choć jest ich niewielu, ich liczba rośnie, ponieważ Internet ułatwił ateistom nawiązywanie kontaktów między sobą. Skoro coraz więcej osób identyfikuje się jako ateiści, wypada wiedzieć, kim jest ateista. W końcu istnieje wiele błędnych przekonań na ten temat. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Kto to jest ateista?

Ateista to osoba, która nie wierzy w żadnych bogów ani nadprzyrodzone istoty czy byty. Ateiści wierzą, że świat naturalny jest jedynym światem, który istnieje. Za pewnik przyjmują jedynie naukę i logiczne myślenie. Nie wyznają również żadnych praktyk religijnych, ponieważ nie wierzą, że mają do zaoferowania coś, co nie zostało jeszcze odkryte przez ludzi.

Ateiści mogą być naturalnymi lub wojującymi ateistami. Naturalni ateiści nie czują potrzeby udowadniania czegokolwiek lub nawracania kogokolwiek na swój punkt widzenia. Po prostu nie wierzą w boga i żyją swoim życiem. Natomiast wojujący ateiści są zdecydowanie przeciwni religii, więc aktywnie starają się obalić jej istnienie.

W co wierzy ateista?

Ateista nie wierzy w żadne nadprzyrodzone istoty ani koncepcje. Obejmuje to bogów, boginie, duchy, życie pozagrobowe lub jakiekolwiek siły lub energie, których nie wyjaśnia nauka. Niektórzy ateiści wierzą w kosmitów, ale nie traktują ich jako bogów lub byty o wyjątkowych mocach. Dla ateisty istnieje tylko widoczny gołym okiem świat przyrody. Podczas gdy wiele religii mówi o świecie poza naszym, ateiści w ogóle nie wierzą w ten świat. Według ateisty, gdy raz umrzesz, pozostajesz martwy na zawsze.

Niewierzący a ateista czym się różnią?

Podczas gdy ateista wierzy, że nie ma boga ani istot nadprzyrodzonych, niewierzący ma wątpliwości co do istnienia Boga, ale nie odrzuca całkowicie takiej możliwości. Niewierzący wierzy, że jest jakieś prawdopodobieństwo istnienia Boga lub istoty nadprzyrodzonej, jednak brakuje w tej sprawie konkretnych dowodów. ”Ateista” to termin używany nieco częściej, choć ze względu na brak świadomości społecznej, bywa mylony ze słowem „niewierzący”. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, iż niewierzący a ateista to dwie różne osoby.

Ilu ateistów jest na świecie?

Według badań Pew Research, około 16% światowej populacji jest ateistami. Chociaż mowa o ogromnej części ludzkości, istotne, aby pamiętać, że nie wszyscy członkowie tej społeczności to wojujący ateiści. Niektórzy z nich zdecydowanie sprzeciwiają się zorganizowanej religii, ale inni nie traktują jej wrogo. Warto też zauważyć, że ateiści nie żyją równomiernie rozmieszczeni na całej kuli ziemskiej. Najwięcej spotkasz ich w Europie i Azji Wschodniej. Rzadziej występują w Ameryce, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *