Wniebowzięcie Maryi jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii chrześcijaństwa. Oznacza bowiem, że Matka Jezusa została uniesiona do nieba i wzięta tam cieleśnie. Co trzeba jeszcze wiedzieć o tym wydarzeniu? Czytaj dalej!
Czym było wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny?
Wniebowzięcie Maryi to śmierć i cielesne wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Terminem tym określa się również obchodzone 15 sierpnia święto Wniebowzięcia, które upamiętnia to doniosłe wydarzenie. Termin Wniebowzięcie Maryi używany jest na ogół w dwóch kontekstach. Po pierwsze, jako termin teologiczny odnoszący się do śmierci i cielesnego wniebowzięcia Maryi Dziewicy. Po drugie, częściej używa się go jako terminu kulturowego w odniesieniu do święta Wniebowzięcia.
Te dwa zastosowania nie są takie same, ale istnieje między nimi powiązanie. Śmierć i wniebowzięcie Dziewicy Maryi odnotowują Ewangelie Nowego Testamentu. Ewangelia Jana (20,17-18) podaje, że gdy Maria umarła, została pochowana bez specjalnych honorów, ale gdy później stwierdzono brak jej ciała, w cudowny sposób znaleziono jej pusty grób, a jej śmierci i zniknięciu towarzyszyła anielska zapowiedź: „Ponieważ widzieliście mnie, widzieliście też Tego, który mnie posłał”. Wniebowzięcie opisane jest również w pismach apokryficznych, które nie są częścią Biblii, ale mimo to są ważne w historii myśli chrześcijańskiej.
Gdzie i kiedy miało miejsce Wniebowzięcie Maryi?
Wniebowzięcie Maryi miało miejsce, gdy umarła i została cieleśnie wzięta do nieba. Nie ma zgody wśród teologów co do dokładnego miejsca i czasu śmierci oraz wniebowzięcia Maryi. Tradycyjnie chrześcijanie wierzą, że Maryja zmarła w Jerozolimie. Wielu ludzi wierzy również, że Maryja wstąpiła do nieba, gdy miała około 80 lat.
Czy wniebowzięcie Maryi jest opisane w Biblii?
Wniebowstąpienie Maryi nie jest opisane w Biblii. Odnotowują je jednak różne pisma apokryficzne, takie jak Ewangelia Filipa, Ewangelia Egipcjan i Ewangelia Hebrajczyków. W szczególności Ewangelia Hebrajczyków jest blisko spokrewniona z Ewangelią Mateusza i sugeruje, że wniebowstąpienie Marii było ściśle związane ze zmartwychwstaniem Jezusa. Wniebowzięcie Maryi do nieba znajdujemy również w Ewangelii Marka.
Kto wprowadził Wniebowzięcie Maryi w Kościele katolickim?
We wczesnym Kościele, Wniebowzięcie Maryi nie było kwestią debaty czy dyskusji. Idea, że Maryja wstąpiła do nieba, nie była wspomniana do około roku 200, kiedy to św. Ireneusz, biskup Lyonu we Francji, wykorzystał Ewangelię Hebrajczyków, aby zasugerować, że Maryja wstąpiła do nieba za pośrednictwem swojego syna, Jezusa. Do roku 500 idea Wniebowzięcia Maryi została powszechnie przyjęta jako doktryna w Kościele katolickim. W 1950 r. papież Pius XII ogłosił, że doktryna o Wniebowzięciu Maryi jest oficjalną doktryną Kościoła katolickiego.
Dodaj komentarz