Papież Benedykt XVI – życiorys w skrócie

Pomnik papieża Benedykta XVI we Włoszech wykonany z brązu.
Błażej Kaszuba Inne 26 listopada, 2014

Benedykt XVI jest emerytowanym papieżem kościoła rzymskokatolickiego i po krętej drodze do najwyższego urzędu oraz latach kierowania Kościołem spędza czas na modlitwie. Jego życie to przykład dla każdego chrześcijanina, który chce podążać drogą Chrystusa.

Życie papieża Benedykta XVI przed kapłaństwem

Benedykt XVI, czyli Joseph Aloisius Ratzinger, urodził się w 1927 roku w niemieckiej rodzinie z niższej klasy średniej. Dzieciństwo papieża było przepełnione miłością i wspomnieniami z Tittmoning, gdzie cała rodzina przeprowadziła się, gdy ten miał dwa lata. Miłość młodego Josepha do Chrystusa rozkwitła po kolejnej przeprowadzce do miejscowości Aschau am Inn.

Posługa kapłańska Benedykta XVI

Powołanie w sercu Josepha Aloisiusa Ratzingera narodziło się w młodym wieku. Na pierwsze święcenia kapłańskie musiał jednak czekać do 1950 roku, ponieważ wcześniej został wcielony do przymusowej służby wojskowej podczas II wojny światowej. Po 27 latach wyświęcono go na biskupa, a potem przejął on funkcję arcybiskupa Monachium. Później papież Jak Paweł II uczynił go kardynałem i powierzył odpowiedzialne zadania w wielu komisjach oraz kongregacjach zajmujących się nauczaniem wiary wśród katolików.

Benedykt XVI jako papież

Jako papież, Benedykt XVI zajął się między innymi całą kwestią celibatu kapłańskiego. Wielu kapłanów złożyło petycje do Ojca Świętego o zakończenie tej praktyki. Oprócz tego Benedykt XVI głosił Słowo Boże z charakterystycznym dla siebie poszanowaniem Tradycji i konserwatywnego podejścia do głównych zasad wiary. Podkreślał też znaczenie liturgii, a także samej Eucharystii jako źródła spotkania z Jezusem Chrystusem, Zbawicielem Świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *