Święci i błogosławieni męczennicy obozu Auschwitz-Birkenau

Święci i błogosławieni męczennicy obozu Auschwitz-Birkenau na zdjęciach powieszonych na ścianie.

Święci i błogosławieni męczennicy obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau to osoby, które tam zginęły. To miejsce katolickie, a zatem wszelkie upamiętnienia dotyczą nie tylko Żydów, ale także chrześcijan. Obóz zbudowano w 1940 roku w pobliżu Krakowa i funkcjonował on do 1945 roku, kiedy wyzwoliły go wojska radzieckie.

Kim byli święci i męczennicy z Auschwitz-Birkenau?

W obozie Auschwitz przebywało ponad 100 000 więźniów, z czego prawie połowę stanowili Żydzi. W zamierzeniu nazistowskich władz Auschwitz miał być ośrodkiem przetrzymywania cywilów z Niemiec, Austrii i Czechosłowacji, ale ostatecznie stał się miejscem, do którego trafiali ludzie z niemal każdego kraju znajdującego się pod kontrolą nazistów. Stali się oni męczennikami różnych wyznań. Wśród nich znajdowały się tysiące chrześcijan, w tym katolików.

Jaka jest różnica między świętym a obozowym męczennikiem?

Męczennicy obozowi to ci, którzy zginęli podczas uwięzienia w obozach koncentracyjnych. Postrzegani są jako bohaterowie, którzy odważnie stawali przeciwko złu. Wybranych nazywamy świętymi po kanonizacji, ponieważ wykazali się wyjątkową wiarą w trudnych obozowych chwilach.

Dlaczego jako katolicy upamiętniamy więźniów Auschwitz-Birkenau?

Kiedy naziści po raz pierwszy zaczęli deportować Żydów z Europy, pozostało bardzo niewielu katolickich księży, którzy stanęli w obronie narodu żydowskiego. Wielu z nich zabito lub wysłano do obozów koncentracyjnych razem z Żydami. Ci „więźniowie Auschwitz-Birkenau” byli zapomniani aż do lat 50-tych, kiedy rozpoczęto nazywanie ich świętymi. Kościół katolicki kanonizował setki z tych mężczyzn i kobiet, a obecnie co roku obchodzimy ich święta. Odwiedzamy ich sanktuaria i modlimy się do nich jako do orędowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *