Co to jest ślub ekumeniczny i na czym polega?

Ślub ekumeniczny – pan młody zakłada pannie młodej obrączkę na palec w trakcie ceremonii.

Ślub ekumeniczny ma charakter integracyjny, włącza tradycje z rodziny i wyznania każdego z partnerów. Uważa się go za wyjątkowy akt miłości. Co warto o nim wiedzieć? Na czym polega? Sprawdźmy!

Czym jest ślub ekumeniczny?

Ślub ekumeniczny to taki, który uznaje przekonania wszystkich zaangażowanych osób. Ślub ekumeniczny obejmuje tradycje z rodziny i wiary każdego z partnerów. Na przykład, jeśli jesteś prawosławnym chrześcijaninem, a zamierzasz poślubić metodystę, możesz zdecydować się na włączenie elementów obu wyznań do ślubu. Ślub ekumeniczny nazywa się również mieszanym lub hybrydowym. Niezależnie od nazwy, ten rodzaj ceremonii łączy w sobie tradycje wspólne dla wielu środowisk religijnych lub duchowych. 

Jak wygląda ślub ekumeniczny?

Ślub ekumeniczny może wyglądać na tysiąc różnych sposobów. Jak w przypadku każdego ślubu, obowiązuje kilka ogólnych zasad widocznych niemal zawsze. Musicie wybrać datę, która odpowiada wszystkim zaangażowanym stronom (w tym pastorowi, księdzu lub innemu urzędnikowi przeprowadzającemu ceremonię). Trzeba będzie również znaleźć miejsce, napisać przysięgę i wybrać motyw przewodni. Warto włączyć wszelkie symbole i rytuały z wyznania Waszego partnera.

Jak uzyskać zgodę na ślub kościelny jednostronny?

Jeśli chcesz mieć ślub ekumeniczny, będziesz musiał uzyskać zgodę obu kościołów. Trzeba przygotować się do odpowiedzi na takie pytania, jak: Jakie znaczenie ma data, którą wybraliście? Dlaczego chcecie przyjąć ślub ekumeniczny? Jaką rolę w ceremonii odegrają poszczególne wyznania? Zapytaj swojego partnera, w jakim kościele chce wziąć ślub, a następnie udaj się na rozmowę z tamtejszym pastorem lub księdzem, aby ustalić wszystkie najważniejsze szczegóły.

Jakie warunki trzeba spełnić przed ślubem ekumenicznym?

Nie ma sztywnych reguł dotyczących tego, co stanowi ślub ekumeniczny, więc nie ma warunków, które muszą być spełnione przed jego zawarciem. Upewnijcie się, że tradycje obu stron uzyskają odpowiednią reprezentację. Jeśli jedna strona rodziny jest chrześcijańska, a druga hinduska, upewnijcie się, że oba wyznania będą miały swój głos w ceremonii. Będziecie chcieli również upewnić się, że ludzie czują się komfortowo podczas całej ceremonii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *